گلاوباکس چیست و چه کاربردی دارد؟

گلاوباکس چیست؟

بعضی اوقات در حین انجام آزمایشات یا دست زدن به مواد خاصی باید یک محیط کنترل شده وجود داشته باشد. یک وسیله ی خاص به نام گلاوباکس ایزوله به محققان اجازه می دهد تا آزمایشات و عملیات های مورد نظر خود را با موادی که در ایزوله هستند و با محیط بیرون تماس ندارند انجام دهند. گلاوباکس از مواد در برابر آسیب های ناشی از عناصر محیطی مانند رطوبت محافظت می کند.

اما گلاوباکس دقیقاً چیست؟ همانطور که از نام آن پیداست، گلاوباکس یک جعبه مهر و موم شده است که با استفاده از موادی مانند اکریلیک، پی وی سی استاتیک یا فولاد ضد زنگ ساخته شده است که شامل دو یا چند دستکش است که از این دستکش ها برای دسترسی به محتوای داخل آن استفاده می شود. در حالی که گلاوباکس ها انواع مختلفی دارند، اما اصل و اساس همه ی آنها یکسان است؛ این که به کاربر توانایی دست زدن به مواد یا اشیا را بدون شکستن پروتکل های ایزوله بدهد.

گلاوباکس چیست و چه کاربردی دارد؟
گلاوباکس چیست و چه کاربردی دارد؟

دو نوع اصلی گلاوباکس ها”جدا کننده” و “مهار کننده” هستند. تفاوت این دو نوع به این بستگی دارد که کدام یک نیاز به حفاظت دارد: مواد داخل جعبه یا محیط خارج جعبه. جعبه های جدا کننده حاوی فشار مثبت و جعبه های مهار کننده فشار منفی هستند.

گلاوباکس هایی که تحت فشار مثبت کار می کنند معمولاً حاوی موادی هستند که به آلودگی های خارجی مانند هوا یا بخار آب حساس هستند. گلاوباکس های فشار منفی برای محافظت از کارگران استفاده می شوند و عموما برای مواد خطرناکی مانند گازهای سمی یا عوامل بیماری زا از این جعبه ها استفاده می کنند.

گلاوباکس ها در بسیاری از تأسیسات علمی، عمدتا در زمینه های پزشکی و تحقیقاتی، به وفور دیده می شوند اما در محیط های دور از انتظار نیز یافت می شود. به طور کلی حضور دستگاه گلاوباکس در آزمایشگاهی که با مواد سمی یا مواد حساس سر و کار دارند الزامیست.

در چه مواردی می توان از گلاوباکس استفاده کرد؟

گلاوباکس ها یکی از مهمترین تجهیزات برای دست زدن به موادی خاص و تهیه مواد و نمونه ها در تحقیقات علمی هستند. گلاوباکس ها محیطی که نمونه یا مواد مورد استفاده قرار می گیرند را از محیطی که کاربر در آن است جدا می کند.

به طور معمول گلاوباکس های مورد استفاده برای جداسازی مواد خطرناک، تحت فشار کار می کنند در حالی که مواردی که از محیط خارج محافظت می کنند در فشار بیش از حد با استفاده از گاز بی اثر کار می کنند.

گلاوباکس ها در طیف ها و زمینه های مختلفی استفاده می شوند. این موارد عبارتند از:

 • الکترونیک آلی
 • انتقال مواد
 • فناوری باتری
 • ساخت مواد افزودنی
 • داروسازی
 • تحقیقات بیولوژیکی
 • و …

گلاوباکس های آرساصنعت مازند برای هر آزمایشی که نیاز به حفاظت از اکسیژن یا آب داشته باشد مناسب است.

گلاوباکس های قابل حمل

گلاوباکس چیست و چه کاربردی دارد؟
گلاوباکس چیست و چه کاربردی دارد؟

گلاوباکس ها باید به طور ایده آل در یک مکان خاص در یک موقعیت ثابت باقی بمانند، اما به دلیل کاربردهای متعدد آنها و عرصه های جدیدی که هر روز مورد کاوش قرار می گیرند، گلاوباکس های قابل حمل بسیار کارآمد واقع می شوند. به همین دلیل است که امروزه ما به به مجموعه گسترده ای از گلاوباکس های قابل حمل که برای هزاران کار و عرصه قابل استفاده هستند، دسترسی داریم.

در حالی که اکثر گلاوباکس ها معمولاً بزرگ و ساکن هستن، گلاوباکس های قابل حمل ساده تر و جمع و جورتر می باشند. آنها همچنین سبک تر هستند و می توانند از مواد پلاستیکی ساخته شوند. کاربرد گلاوباکس های سیار تنها محدود به صنعت هوافضا نبوده و در صنایع غذایی و بهداشت و درمان نیز رایج شده اند. این دستگاه ها به کاربر امکان انتقال محیط ایزوله ی خود را به هر مکان دلخواه و با صرف انرژی بسیار کم را می دهند.

چگونه گلاوباکس یک فضای بی اثر را حفظ می کند؟

گلاوبکس با جابجایی گاز موجود در داخل محفظه با فضای بیرون، فضای خاصی را حفظ می کنند. نیتروژن و آرگون معمولاً از گازهای مورد استفاده برای ایجاد جو بی اثر هستند. این گازها از طریق محفظه ای وارد می شوند تا زمانی که سنسورهای داخلی، سطح اکسیژن و رطوبت را اندازه گیری کنند تا به نقطه ی مورد نظر برسند.

به منظور پایین نگه داشتن سطح اکسیژن و رطوبت در زیر نقطه ی مورد نظر، سیستم گاهاً گاز بی اثر بیشتری را از طریق سیستم وارد می کند.

گلاوباکس ها همچنین در یک فشار بیش از حد کار می کنند، این امر اطمینان می دهد که هر گونه نشت کوچک موجود در سیستم منجر به ورود هوای خارجی به سیستم نمی شود. بیشتر گلاوباکس ها دارای یک اتاقک پیشین نیز هستند، این امر سبب می شود که اشیا بدون قرار گرفتن در معرض هوای خارجی به داخل اتاق اصلی منتقل یا خارج می شوند.

همه این ویژگی ها برای حفظ یک محیط پردازش و آزمایش کاملاً جداگانه و به حداقل رساندن هزینه های عملیاتی و نگهداری بهتر سیستم ایجاد شده اند.

بازرسی های روزانه گلاوباکس

قبل از استفاده از گلاوباکس ها، باید یک سری بازرسی های روزانه را انجام دهید. به عنوان بخشی از چک لیست روزانه خود ، موارد زیر را انجام دهید:

 • وضعیت دستکش ها را بررسی کنید. چک کنید که سوراخ نباشند یا تغییر رنگ نداده باشند. همچنین قسمت متصل به بدنه را چک کنید که بدون روزنه باشد.
 • وضعیت پنجره را بازرسی کنید. بررسی کنید که قسمت اتصال پنجره به بدنه بدون روزنه باشد.
 • بررسی کنید که تمام فشار سنج ها سالم و دقیق باشند.
 • فیلتر روغن و پمپ خلا را بازرسی کنید و بررسی کنید که سالم و دقیق باشند.
گلاوباکس چیست و چه کاربردی دارد؟
گلاوباکس چیست و چه کاربردی دارد؟

ملاحظات

 • اگر گلاوباکس مشترک است، ۱ یا ۲ نفر از افراد متخصص را در آزمایشگاه اختصاص دهید تا اطمینان حاصل شود که همه ی تجهیزات جعبه و اجزای آن به روز هستند.
 • قراردادهای خدماتی را با سازنده یا ارائه دهنده حفظ کنید و از آنها بخواهید که به طور معمول سیستم را بررسی و سرویس کنند.
 • از کشیدن ناگهانی دستکش به داخل جعبه خودداری کنید، این امر می تواند سیستم را به شدت تحت فشار قرار دهد و باعث ایجاد فشار بیش از حد شود.
 • از دستکش نیتریل روی دستکش های گلاوباکس استفاده کنید. این کار باعث افزایش طول عمر دستکش های گلاوباکس می شود و به جلوگیری از آلودگی کمک می کند و تمیز کردن دستکش ها را آسان می کند.
 • همه افرادی را که با گلاوباکس کار می کنند به طور کامل آموزش دهید. می توانید این آموزش را در یک فایل در آزمایشگاه مستند کنید.
 • حتما یک منبع برق و یک منبع نیتروژن ذخیره برای دستگاه تعبیه کنید.

اطلاعات کامل مربوط به دستگاه گلاوباکس تولید شده توسط آرساصنعت مازند را از اینجا می توانید مطالعه نمایید: دستگاه گلاوباکس

3 دیدگاه

پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است